Отримати кредит онлайн на картку може кожен українець, якому вже виповнилося 18 років. Мікрофінансові організації видають позики без довідок про доходи та поручителів, тим самим показуючи високий рівень довіри до клієнтів. Втім потрібно пам’ятати про вчасне повернення мікрозаймів, щоб не постраждала кредитна історія.

Навіщо існують кредитні історії

Вся інформація про видані кредити, в тому числі й закриті, є в Українському бюро кредитних історій (УБКІ). Організація була створена у 2005 році задля підвищення рівня безпеки фінансових взаємин.

На сайті УБКІ можна простежити кожен щомісячний платіж за мікрозаймами, кредитними картками, споживчими кредитами тощо. Ці дані першочергово враховуються під час прийняття рішень про видачу нових позик. Кредитним експертом, або спеціальною скоринговою програмою аналізуються дані УБКІ, на основі отриманої інформації заявка на кредит схвалюється, або позичальнику відмовляють.

Кожен українець може безкоштовно 1 раз на рік ознайомитися зі своєю кредитною історією. Всі інші запити, наприклад, повторний перегляд, інформація про осіб та компанії, які цікавилися кредитною історією, дані про кредитний рейтинг, статус-контроль є платними.

Також приватним особам пропонується безкоштовно подати заявку на кредит від партнерів УБКІ, дізнатися про свій фото-рейтинг позичальника, внести загублений паспорт до єдиної бази, щоб шахраї не могли скористатися його даними для незаконного отримання позик.

Боятися, що інформація про всі наші фінансові дії десь зберігається, не варто. Навпаки, ці систематизовані дані неодноразово допомагали українцям довести свою платоспроможність, коли гроші були потрібні негайно.

Яка інформаціє є в УБКІ

УБКІ станом на травень 2020 року має понад 77 млн. кредитних історій, з яких позитивних близько 66 млн. Тут мова йде не тільки про фізичні, а й про юридичні особи. До партнерів Українського бюро кредитних історій належить понад 3,5 тис. фінансових установ. Загальна кількість запитів за увесь час існування УБКІ становить 285 млн.

Взагалі, будь-яка кредитна історія складається з декількох частин:

  • Основна, де розміщені статистичні дані про всі активні та закриті кредити, в тому числі й мікрозайми. Інформація цього розділу дуже деталізована, тут фіксується кожна гривня прострочення навіть на термін до семи днів.
  • Особиста, яка для фізичних осіб включає паспортні дані, місце проживання, сімейний стан, працевлаштування. Стосовно юридичних осіб, тут буде значитися повна та скорочена назва, реєстраційний код, статус тощо.
  • Допоміжна, де є дані про всі компанії в яких клієнт брав позики, загальну суму заборгованості, а також про кількість і дати переглядів кредитної історії.

Також цікавою є інформація про рівень контролю за кредитною історією з боку позичальника, що виражена у відсотках. Вона показує наскільки клієнт усвідомлено ставиться до свого кредитного рейтингу. Високий рівень контролю (90% і більше) характеризує позичальника позитивно.

Як покращити кредитну історію

Всі МФО та банки співпрацюють з УБКІ, а отже не лише мають доступ до кредитних історій позичальників, а й додають інформацію від себе. Саме тому варто не втратити свою репутацію надійного клієнта. Для цього потрібно:

  1. Чітко дотримуватися графіків платежів, за необхідності продовжувати термін дії мікрозаймів, щоб уникнути прострочень. Навіть якщо в МФО декілька днів діє грейс період і штрафні санкції не нараховуються, дані про порушення умов договору в кредитній історії вже відображаються.
  2. Вчасно оновлювати особисті дані в фінустановах, де ви зареєстровані. Якщо цього не робити, то при розбіжностях у заявці на кредит та даних УБКІ, у позиці може бути відмовлено.
  3. Постійно слідкувати за кредитною історією, щоб володіти інформацією про свої позики та запобігати шахрайським діям, якщо, наприклад, було загублено документи, та (або) телефон з фінансовим номером.

Іноді клієнти МФО, відкривши свою кредитну історію, лякаються, коли бачать незнайомі назви компаній. Тут головне не панікувати, а спершу перевірити, які бренди представлені на ринку фінансових послуг від імені цих установ. Також трапляється, що погашений мікрозайм значиться, як діючий. У цьому випадку треба подивитися на час останнього оновлення інформації, іноді статус змінюється впродовж трьох місяців.

У будь-якому випадку, якщо є сумніви стосовно правильності відображення інформації в кредитній історії, слід негайно зв’язатися з фахівцями мікрофінансової організації, або банку. Для цього можна скористатися гарячою лінією, або онлайн службою підтримки клієнтів.

Щоб отримати нову позику без проблем, варто заздалегідь дбати про збереження позитивної кредитної історії. Адже вона наочно показує наскільки відповідальним є клієнт і чи заслуговує він на довіру.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *