Починаючи з липня 2020 року регулятором діяльності небанківських фінансових організацій стає Національний банк України. Багатьох з нас цікавить що саме зміниться на ринку мікрокредитування, а також як це позначиться на простих українцях.

Перехід до нових умов відбувається поетапно. Наприкінці квітня поточного року Нацбанк розробив Білу книгу, у якій викладено порядок майбутнього регулювання кредитного ринку фінансовими компаніями. 5 травня вона була розглянута на онлайн зустрічі з представниками МФО та інших фінустанов.

Стан ринку онлайн кредитування

У Білій книзі йдеться про зміни на ринку фінансових послуг у бік прозорості, стабільності, позитивного розвитку, саморегуляції ринку. Окрема увага приділена аналізу статистичних даних за 2019 рік, отриманих від Нацкомфінпослуг. Так, за останній рік найбільше кредитів було видано мікрофінансовими організаціями. Також простежується стрімке зростання обсягу виданих мікрозаймів, починаючи з 2014 року.

Джерело: презентація до обговорення Білої книги про регулювання мікрокредитування фінансовими компаніями

Серед усіх договорів 40% є короткостроковими – до 30 днів. Якщо говорити про онлайн кредитування, то відсоток таких договорів більш як удвічі вищий – 92,3%.

Джерело: презентація до обговорення Білої книги про регулювання мікрокредитування фінансовими компаніями

Серед нагальних питань, які потребують першочергового вирішення, Нацбанк вбачає додаткову ідентифікацію позичальників, збільшення кількості послуг, що надаються МФО та чітке дотримання прав споживачів.

Що зміниться для позичальників

Одним з проблемних питань є, зокрема, захист персональних даних. Звичайно клієнти, підписуючи договір, надають згоду на їхню обробку, але іноді вказують контактні дані близьких людей, які подібного дозволу не давали. Це може призвести до непорозумінь. Ще одна підступна річ – досить нав’язлива реклама, яка не дає повної картини споживачеві про умови кредитування. Відтак часто люди не усвідомлюють всіх ризиків, коли позичають завеликі для свого бюджету суми. Окремим пунктом йдеться про недосконалу структуру сайтів деяких МФО, що ускладнює отримання потрібної інформації.

Так як велика кількість позик оформлюються онлайн, особлива увага повинна приділятися ідентифікації користувачів, щоб уникнути шахрайських дій. У перспективі планується надання доступу небанківським установам до державних реєстрів, щоб мати змогу оцінити платоспроможність клієнтів. З одного боку, можливо, вимоги до позичальників підвищаться, але разом з тим знизяться ризики неповернення кредитів.

Оновлення діяльності фінустанов

Нацбанк планує розширити перелік джерел отримання фінансування небанківськими фінустановами, при цьому можливість випуску та реалізації цінних паперів (акцій, облігацій) залишається.

Якщо раніше мікрофінасові організації, ломбарди, кредитні спілки мали право здійснювати лише кредитування, то з 1 липня 2020 стають доступними й інші послуги в межах чинного законодавства. Мова йде про посередницьку діяльність, консультування тощо. До того ж фінустановам буде видана єдина ліцензія на здійснення всіх послуг. Що стосується вимог для ліцензування, то до уваги буде братися:

  • Структура власності
  • Бізнес-план
  • Ділова репутація та кваліфікація
  • Внутрішня документація

В ході зустрічі було акцентовано увагу на те, що діюча нормативно-правова база не відповідає викликам часу. Пролунала пропозиція долучитися представниками небанківських фінансових організацій до створення нової законодавчої основи. Тепер залишилося чекати на пропозиції.

Національний банк України запевняє, що перехід небанківських фінустанов на нове регулювання позитивно позначиться на споживачах їхніх послуг. Кожен крок до змін буде обговорюватися з представниками цих організацій та іноземними експертами, які мають подібний досвід.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *