Можливість одержати кошти, не виходячи з дому, особливо актуальна під час вимушеної самоізоляції. Найбільш вразливі верстви населення навряд чи можуть розраховувати на банківські кредити, бо вимоги до позичальників високі, та й потрапити до банку наразі проблематично. Коли вкрай потрібні гроші, найчастіше українці звертаються до небанківських фінансових організацій. Тут умови для одержання позик лояльні, а зручність онлайн сервісів відмінна.

Що змінилося у роботі МФО  

Вже місяць триває всеукраїнський карантин, оголошений урядом. Наслідки обмежень відчутні для більшості установ, підприємств, компаній та простих громадян. Попри закриття відділень, більшість мікрофінансових організацій продовжує працювати в режимі онлайн з графіком 24/7. Втім деякі зміни у роботі МФО відбулися:

  • Залишилось вкрай мало компаній, які готові надати новим клієнтам кредит під 0%. Натомість, в кращому випадку, пропонується знижена відсоткова ставка на першу позику.
  • Надійність потенційного позичальника спроможні визначити автоматично скорингові програми. Проте, все частіше співробітники МФО телефонують за контактними номерами, аби пересвідчитися, що дохід клієнта в поточних умовах не знизився.
  • Є тенденція до зменшення сум мікрозаймів, які видаються, а також до скорочення термінів позик. Наприклад, замість бажаних 5 тис. грн. на 30 днів, позичальнику може пропонуватися 3 тис. грн. на 15 днів.
  • Постійні клієнти відзначають, що кількість акційних пропозицій від небанківських кредитних установ зменшилася. Якщо раніше було ледь не щоденне надходження СМС-повідомлень з промокодами на знижки в 50-70%, а то й 90%, то зараз цього нема.

Втім, є й позитивні зміни: деякі МФО, надають кредитні канікули. Мається на увазі пролонгація позик на удвічі більший термін зі сплатою лише нарахованих відсотків.

Чи можна не платити за кредитом під час карантину?

Це питання особливо хвилює позичальників, які вимушено знаходяться у неоплачуваній відпустці, чи, взагалі, втратили роботу. Виконувати умови договору доведеться у будь-якому разі, тому краще не допускати прострочення мікрозаймів. Тим, хто опинився у скрутній ситуації, радимо:

  1. Вчасно оформлювати пролонгацію кредиту, бажано не в останній день. Адже ніхто не застрахований від збоїв програм, відсутності Інтернету та інших ризиків.
  2. Якщо вже виникла заборгованість, не варто «ховатися» від компанії, краще пояснити ситуацію й разом з фахівцем знайти шляхи вирішення проблеми.
  3. Взяти інший мікрозайм, щоб закрити, або пролонгувати попередню позику – не краща ідея. В такому випадку борги накопичуються, подібно до снігової кулі, як наслідок, МФО почнуть відмовляти.

Отже, під час карантину сплата за кредитами не відміняється. Але, коли з’явилися фінансові труднощі, є маса варіантів погашення позик, як то продовження терміну чи реструктуризація. Всі випадки розглядаються індивідуально.

Як зберегти гарну кредитну історію

Перше, на що звертають увагу фінансові установи при розгляді заявок на позику – це кредитна історія. Щоб не втратити репутацію надійного клієнта, варто дотримуватись декількох правил:

  • Сплачувати будь-які кредити у встановлені терміни
  • Не приховувати від рідних та близьких наміри взяти позику
  • За потреби вчасно оновлювати особисті дані в банках, чи МФО

В народі кажуть: «Позичають чужі гроші на певний час, а повертають свої назавжди», тож варто брати гроші в борг розумно, реально оцінюючи власний фінансовий стан.

Перспективи мікрокредитування в Україні

Понад 60% МФО, що діють на вітчизняному ринку, є членами ВАФК – Всеукраїнської асоціації фінансових компаній. 25 лютого поточного року, Асоціація збирала учасників на круглий стіл, де обговорювалися перспективи галузі. Представники Нацбанку, який невдовзі стане регулятором діяльності МФО, відзначили високий рівень самоорганізації цього фінансового сектору. У підсумку був підписаний Етичний кодекс поведінки мікрофінансових організацій.

Фото з сайту vafk.com.ua

Нагадаємо, ще у жовтні 2019 року Верховна Рада України ухвалила, а президент підписав закон про «спліт», що регулюватиме ринок фінансових послуг. Зокрема, згідно цього нормативного акту, з 1 липня 2020 року діяльність небанківських кредитних організацій регулюватиме НБУ, замість Національної комісії з фінансових послуг.

В останньому щорічному Звіті про фінансову стабільність Нацбанк відводить окреме місце саме розбудові ринку мікрокредитування в Україні. Адже ця сфера діяльності фактично досі існувала за принципом «Що не заборонено, те дозволено». Як це позначиться на МФО та їхніх клієнтах покаже час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *