Попит на послуги з надання мікрозаймів Україні рік від року зростає. І справа не лише в недоліках планування сімейного бюджету. Часто трапляється, що коли до зарплати далеко, наче навмисно, виникають непередбачувані витрати. Особливо гостро відчувається нестача коштів у період карантину, який триває вже два місяці. За даними досліджень компанії Research & Branding Group понад 80% українців зазнали негативного впливу від заходів пов’язаних з  СOVID-19, а більше половини наших співгромадян говорять, що їхній матеріальний стан значно погіршився у цей час. На щастя, необхідну грошову підтримку можна знайти в мікрофінансових організаціях, які кредитують без зайвих вимог та питань.

Як виникло мікрокредитування

В Україні ера мікрозаймів почалася в 2011 році, а справжній бум появи нових МФО відбувся в 2016-2017 роках  після ухвалення Закону про споживче кредитування. Втім, у світі це явище не нове. Батьком мікрокредитів вважається Мохаммад Юнус – професор економіки з Бангладеш. Він здобував освіту в США і, коли повернувся на батьківщину, був вражений низьким рівнем життя населення. У його містечку люди не могли вирватися з тенет бідності, бо їм не вистачало коштів на початок власного малого бізнесу, а банки відмовляли у кредитах. Що зробив М. Юнус? Він з власних заощаджень видав кредит 10 жінкам, які робили бамбукові меблі. Це допомогло їм у реалізації товару і кошти були швидко повернуті.

Сталося це у середині 70-х років ХХ століття і з того часу мікрокредити популярні у всьому світі. Ідея видачі невеликих сум для підтримки найбідніших верств населення виявилася настільки прогресивною, що Генеральна асамблея ООН 2005 рік назвала роком мікрокредитування, а Мохаммад Юнус через рік став лауреатом Нобелевської премії миру.

Секрети популярності мікрозаймів

Сучасне мікрокредитування умовно можна розподілити на три групи в залежності від мети, відсоткових ставок та терміну дії:

 1. Мікрокредитування бізнесу
 2. Споживчі кредити на придбання товарів
 3. Гроші до зарплати

Останні є найбільш популярними в Україні, попри досить суттєві ставки та стислі терміни. Високий процент пояснюється значними ризиками МФО, а також вартістю обслуговування великої кількості дрібних позик. Значний розмір переплати по мікрозаймах – найбільший їхній мінус, а приваблюють українців сервіси онлайн кредитування завдяки безсумнівним перевагам:  

 • Режим онлайн 24/7 дозволяє пройти реєстрацію та отримати гроші хоч уночі. На все знадобиться близько півгодини, включаючи заповнення анкети, верифікацію банківської картки, очікування на рішення по кредиту.
 • Мінімум документів, що вимагаються, значно спрощує отримання коштів. Зазвичай, потрібним буде лише паспорт та ідентифікаційний код, але якщо МФО співпрацює з сервісом BankID, то не треба й цього.
 • Швидкість отримання коштів вражає навіть при першому зверненні, максимум часу на розгляд заявки – 20 хвилин. Постійні клієнти отримують мікрозайми за дві хвилини без дзвінків та перевірок.

Отримавши мікрозайм, варто пам’ятати, що це кредитні гроші. Особливо «розслабляють» позичальників пільгові безвідсоткові позики. Якщо ці гроші вчасно не повернути, дія знижки скасовується і розмір заборгованості зростає. Тож термін погашення мікрокредиту краще не пропускати.

Критерії обрання МФО

Щоб взяти гроші до зарплати вигідно, слід ретельно підійти до обрання мікрофінансової організації. Експерти радять спершу перевірити наявність ліцензії на надання фінансових послуг, а далі керуватися такими чинниками:

 1. Розмір відсоткової ставки, яка може коливатися від 1,4 до 2% щоденно. Особливо цей критерій важливий якщо термін позики тривалий.
 2. Наявність програм лояльності, як то перший кредит під 0,01%, знижки постійним клієнтам, гроші за кожного нового користувача та. ін.  
 3. Приховані додаткові платежі, про які мова може йти лише у договорі. Це можуть бути комісії, винагороди компанії, страховки, юридичні послуги.
 4. Грейс період, під час якого навіть у випадку прострочення заборгованості не нараховуються підвищені відсотки, хоча до Українського бюро кредитних історій інформація вже надходить.
 5. Доступність цілодобової служби підтримки онлайн, або безкоштовної гарячої телефонної лінії.

Не зайвим буде також ознайомитися з відгуками про компанію. Звичайно на об’єктивність розраховувати важко, особливо, коли пишуть позичальники, які допустили прострочення заборгованості та звинувачують у всіх негараздах МФО. Але все-таки, керуючись досвідом інших клієнтів, про «підводні камені» співробітництва з компанією дізнатися можна, щоб потім усіляко їх уникати.

Мікрокредити – це унікальний фінансовий продукт, який є доступним для більшості українців. Він буде корисним, якщо позичати кошти розумно та сплачувати вчасно.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *