Нацбанк України визначив єдині вимоги до створення та використання QR-кодів для здійснення переказів. Не думку експертів, такий підхід дозволить спростити безготівкові розрахунки та прискорити їх. Мова йде про постанову НБУ № 68 від 28.05.2020 р., яка набула чинності 3 червня 2020 р. У ній затверджено перелік вимог щодо розробки QR-кодів для грошових переказів.

Довідка: QR-код (Quick Response) дослівно у перекладі з англійської значить «код швидкої відповіді». Зовні це штрих-код квадратної форми, у якому можна закодувати будь-які дані: інформацію про товари чи послуги, посилання на сайт, текст, реквізити для платежів та ін. Створюються за допомогою спеціальних додатків.

Для чого уніфіковано QR-коди

Мета цього рішення – створити єдиний універсальний інструмент для розрахунків. Застосування QR-кодів спільного зразка зробить грошові перекази однаково доступними для всіх учасників ринку, унеможливить технічні помилки при введенні реквізитів вручну.

QR-коди вже широко використовуються  під час сплати за товари, послуги, чи під час погашення кредитів. Але раніше не існувало єдиних стандартів щодо розміру, кількості модулів, змісту коду та ін.

Спільні вимоги дозволять здійснювати фінансові операції швидше, зменшать ймовірність ризиків. Використання стандартизованих QR-кодів допоможе миттєво здійснювати кредитові перекази постачальникам державних, адміністративних, комунальних послуг, розраховуватися за придбання товарів, переказувати кошти тощо.

Керівник Департаменту платіжних систем НБУ Олексій Шабан говорить:

По-перше, використовувати QR-код дуже зручно. Адже це майже до нуля знижує вірогідність помилки у реквізитах отримувача чи призначенні платежу. По друге, платіж відбувається швидко і не потребує додаткових дій від платника.

Плюси використання QR-кодів

Крім зручності та швидкості є ще ряд значних переваг. Використання QR-кодів під час переказу коштів стимулюватиме  вдосконалення автоматизації розрахунків, збільшить відсоток безготівкового обігу коштів.

Примітно те, що ніхто не зобов’язує переходити на розрахунки виключно з використанням QR-кодів. Постанова НБУ має рекомендований характер, в ній лише прописані основні вимоги до майбутніх кодів.

Втім, якщо установи бажатимуть використовувати цей інструмент, він має відповідати затвердженим вимогам Нацбанку.

Які параметри QR-кодів упорядковані

Відповідно до згаданої вище Постанови, єдині вимоги стосуються таких параметрів QR-коду:

  • структура даних;
  • генерування коду;
  • відображення коду;
  • сканування коду.

Також у додатках наведено приклади QR-кодів, які доцільно використовувати при сплаті за певні товари та послуги.

У більшості європейських держав всі банки та небанківські фінансові установи, які видають кредити, обов’язково мають розміщувати QR-коди на договорах. Про введення подібних вимог в Україні наразі не йдеться.

Повний текст Постанови розміщено на офіційному сайті НБУ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *